Kontrola maszyn i detali przeciw korozji. Dlaczego warto?

Kontrola maszyn i detali przeciw korozji. Dlaczego warto?

Korozja to jeden z tych zdecydowanie bardziej problematycznych czynników, która odpowiada za niebezpieczną, bo szybko postępującą degradację urządzeń i materiałów stalowych w przemyśle. Jej skutki mogą wiązać się z pokrywaniem wysokich strat finansowych, ale, co najważniejsze, stanowią zagrożenie dla wszystkich pracowników i klientów mających kontakt z tak zdegradowanymi materiałami. Co zrobić, by zdusić ten problem już w zarodku...? Odpowiadamy!

Skuteczne środki antykorozyjne

Niezależnie, czy chodzi o urządzenie, detal czy pojazd, konserwacja elementów stalowych powinna stanowić podstawę naszych działań. Zgodnie z przysłowiem: lepiej zapobiegać niż leczyć, i tak też w tym przypadku zabezpieczenie tych elementów niewątpliwie podnosi poziom bezpieczeństwa i jest dla przedsiębiorstwa zdecydowanie większą oszczędnością. Mimo że wysokojakościowe środki antykorozyjne nie należą do najtańszych, tak samo zresztą jak realizacja usługi serwisującej przez specjalistów, nadal są to kwoty niższe niż ewentualna naprawa czy wymiana poddanych korozji elementów. Warto jest zakonserwować je jeszcze przed ich pierwszym wykorzystaniem, a mając świadomość, że i one nie będą wieczne – powtarzać ten proces cyklicznie.

Badanie poziomu korozji wewnętrznej

Niezależnie również od branży, do której należy nasze przedsiębiorstwo (czy jest to firma zajmująca się obróbką i skrawaniem, czy firma, w której dominują maszyny do cięcia i spawalnicze, działające na laser do spawania), musimy mieć na uwadze, że korozja nie jest tylko zewnętrzna; nie zawsze zobaczymy ją „gołym” okiem. Częściej do czynienia mamy z korozją wewnętrzną, której poziom warto regularnie mierzyć. Nawet stosując środki zapobiegawcze i antykorozyjne, nigdy nie mamy pewności, czy korozja nie wdarła się aby do wewnątrz materiału stalowego. Dlatego też warto zasięgnąć opinii profesjonalistów i zlecić badanie poziomu korozji wewnętrznej na próbkach. Badanie to zostanie dobrane do indywidualnych potrzeb naszego przedsiębiorstwa i próbki.

Kontrola maszyn, audyty, badania NDT

Wszystkie audyty zewnętrze, zlecanie badań NDT (tak zwanych badań nieniszczących) czy odpowiednia specjalistyczna i cykliczna kontrola maszyn podnoszą poziom bezpieczeństwa Twojego zakładu. Profesjonaliści pomogą Ci zawalczyć z korozją nie tylko wtedy, gdy problem Cię przerasta, ale także wtedy, gdy stanowi ledwo jego zalążek. Możliwe jest również mapowanie korozji (tak zwane RTDR) oraz pomiar grubości techniką ultradźwiękową z zastosowaniem rejestracji ciągłej. I choć walka z korozją nie należy do najprostszych, gwarantujemy, że na pewno Ci się opłaci.