Karta zbliżeniowa w zakładzie pracy – poznaj korzyści płynące z tego rozwiązania!
Ewidencja obecności w miejscu pracy przy użyciu karty zbliżeniowej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej pracodawców. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wdrożenie systemu dostępowego wykorzystującego karty zbliżeniowe niesie za sobą ogromne korzyści. Usprawnia zarządzanie zespołem i umożliwia prowadzenie dokładnej ewidencji czasu pracy. W jaki sposób? O tym dowiesz się dzięki lekturze niniejszego artykułu – zapraszamy do lektury!
Rola karty zbliżeniowej w systemie kontroli dostępu
W każdym nowoczesnym biurowcu czy zakładzie produkcyjnym natrafimy na tak zwane punkty kontrolne – czyli miejsca, w których obok drzwi lub bramki znajduje się skaner na karty zbliżeniowe. Po przyłożeniu karty do skanera, urządzenie przesyła dane karty do komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie obsługujące dany system. Po chwili do urządzenia zostaje przesłana informacja zwrotna o tym, czy dana karta posiada uprawnienia wstępu do danej strefy. Z kolei na komputerze zostaje zapisana informacja o tym, czy posiadacz danej karty wszedł na teren takiej strefy. Strefą może być hala produkcyjna, biuro, kantyna pracownicza czy jakiekolwiek inne pomieszczenie na terenie zakładu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania pracodawca zyskuje więc konkretną informację o tym, gdzie aktualnie przebywa dany pracownik, ile czasu spędził na przerwie czy o której godzinie zakończył pracę. Jakie jeszcze korzyści płyną z tego nowoczesnego rozwiązania? Wszystko zależy od tego, na jakim serwerze zainstalujemy oprogramowanie obsługujące system kontroli dostępu w danym obiekcie!
Zarządzaj zespołem z każdego miejsca na ziemi
Jeżeli oprogramowanie sterujące systemem kontroli dostępu zostanie zainstalowane na tak zwanym serwerze chmurowym, to pracodawca może w każdej chwili poznać dokładny stan załogi w swoim zakładzie pracy. Serwery chmurowe to serwery zewnętrzne – doskonale zabezpieczone dyski, do których dostęp mają wyłącznie uprawnione osoby. Dzięki takim serwerom możemy na przykład korzystać z serwisów streamingowych czy korzystać z poczty e-mail. Osoba posiadająca uprawnienia do uruchamiania danych zapisanych na takim serwerze, może to uczynić z poziomu dowolnego komputera podłączonego do internetu. Pracodawca ma więc możliwość zarządzania zespołem z każdego miejsca na ziemi. Może więc zawsze dowiedzieć się, ile aktualnie osób pracuje w jego zakładzie, a także ocenić aktualne moce przerobowe. Taki system doskonale działa z systemem ERP przeznaczonym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, lecz jest to już temat na osobny artykuł.