Karta Mifare – czym jest i do czego służy?

Karta Mifare – czym jest i do czego służy?

Czym jest karta Mifare? Całkiem możliwe, że obecnie masz ją w swoim portfelu! Więcej na jej temat opowiemy w niniejszym artyule. Dowiesz się czym są systemy kontroli dostępu, i jak ważnym ich elementem są karty Mifare. Jeżeli szukasz nowoczesnych rozwiązań kontroli przepływu osób na terenie zakładu pracy lub zastanawiasz się jak odciążyć dział HR w firmie to doskonale trafiłeś – dowiedz się więcej o kartach Mifare!

Spis treści:

  1. Karta Mifare – co to jest?
  2. Jak działa system KD
  3. Karty Mifare w korporacjach

Karta Mifare – co to jest?

Karty Mifare to jeden z najpopularniejszych typów magnetycznych kart dostępowych. Wymiarami nie różnią się od karty kredytowej, dlatego z łatwością mieszczą się w portfelu. Dane na takich kartach mogą być odczytywane i zapisywane przez dedykowane urządzenia – czyli czytniki kart magnetycznych. Karta Mifare może upoważniać osobę na przykład do wstępu na teren strefy w miejscu pracy – na przykład na halę produkcyjną czy do części biurowej. Tego rodzaju karty powstały na cele agencji rządowych, ale szybko ich zalety zostały dostrzeżone przez korporacje, które obecnie powszechnie stosują karty Mifare w swoich biurach i zakładach. Karta Mifare jest jednym z podstawowych elementów systemu KD – czyli systemu kontroli dostępu.

Jak działa system KD

Control access system, system wejść i wyjść, system KD czy też po prostu, system kontroli dostępu określa układ urządzeń obsługujący i kontrolujący przepływ osób na terenie obiektu objętego tym systemem. Sercem tego systemu jest oprogramowanie, nad którym kontrolę pełni administrator – na przykład kierownik zmiany czy właściciel firmy. W ramach tego systemu możemy wydzielić poszczególne strefy – podstawową jest cały teren obiektu, a kolejnymi mogą być biura, kantyna czy na przykład hala dostaw. To czy, dany pracownik ma wstęp na teren danej strefy, uzależnione jest od jego uprawnień określonych w oprogramowaniu. Po zeskanowaniu karty, czytnik przekazuje dane karty do programu i otrzymuje informację zwrotną o tym, czy dany pracownik ma uprawnienia do wkroczenia na teren strefy. Jeżeli tak, to zamki drzwi lub bramek obrotowych zwolnią się, a osoba będzie mogła wejść na teren takiej strefy.

Karty Mifare w korporacjach

Dlaczego karty Mifare są tak popularne w korporacjach i dużych zakładach produkcyjnych? Dzieje się tak z prostej przyczyny – ich stosowanie pozwala stały monitoring przepływu osób na terenie danego zakładu pracy. Administrator wie, jakimi zasobami ludzkimi dysponuje w danym momencie. Dodatkowo każdorazowe zeskanowanie karty jest rejestrowane przez system, więc znacznie ułatwia to realizację działań HR – na przykład rejestrację czasu pracy, realizacji danego zadania czy przerw.