Jak wyremontować strych?

Jak wyremontować strych?

Remonty strychów są często znacznie tańsze niż inne duże projekty remontowe, ponieważ przestrzeń ma już dach i nie trzeba wydać pieniędzy na pokrycie jej. Ponadto zbudowano już znaczną część podstawowej konstrukcji. Zanim jednak zmienisz swój strych w przestrzeń życiową, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii: systemy podtrzymujące konstrukcje, oświetlenie oraz izolacje i wentylacje. Musisz zidentyfikować wszelkie problemy i dokonać potrzebnych napraw. Dzięki temu po remoncie nie będziesz musiał robić kolejnego na przykład jakiejś instalacji.

Odpowiednie podparcie konstrukcji

Sprawdź legary podłogowe na poddaszu, aby upewnić się, że jest odpowiednie podparcie dla mebli, płyt kartonowo-gipsowych i wszystkiego, co chcesz dodać do tej przestrzeni. Inspektor budowlany może określić, czy potrzebujesz dodatkowego wsparcia i belek. Na przykład należy wzmocnić legary wykonane z tarcicy lub drewna bukowego. Słabo podparta podłoga na poddaszu zapadnie się, powodując pękanie stropów poniżej. Ponadto belki sufitowe w kształcie litery X lub W są niemożliwe do zmiany, dlatego należy je obejść, co ogranicza przestrzeń użytkową. Otwarte strychy powinny zawierać elementy, które przecinają dach, dodając dodatkowe wsparcie. Remontując elementy konstrukcyjne, sprawdź instalację kanalizacyjną. Może być konieczne udrożnianie rur. Oszczędzi Ci to dotykowych kosztów w przyszłości.

Oświetlenie – nie tylko elektryka

Zainstaluj okna, świetliki i sztuczne oświetlenie, aby stworzyć przestronną, otwartą atmosferę na poddaszu. Zamontowanie dużych otworów w dachu zapewni pionową przestrzeń ściany potrzebną do wstawienia okien w konstrukcję dachu. Świetliki zwiększają naturalne oświetlenie bez zajmowania miejsca na ścianie. Ścianę możesz wykorzystać do montażu półek i mebli. Nie tylko na strychu świetnie prezentują się meble Ikea. Fronty szafek, wybierz w jasnych kolorach. Ponadto zainstaluj sztuczne źródła światła na swoim poddaszu, aby zwiększyć widoczność w nocy. Jeśli nie ma istniejących gniazdek, może być konieczne zatrudnienie profesjonalnego elektryka, który je zainstaluje.

Izolacja i wentylacja

Dodaj izolację pod podłogą oraz za ścianami i sufitem, aby zapewnić umiarkowane temperatury. Ponieważ poddasza nie są tworzone z myślą o przestrzeni mieszkalnej, latem mogą być upalne, a zimą mroźne. Na dłuższą metę ocieplenie poddasza zwiększy oszczędności energii o 30 procent. Metalowe elementy pospawaj. Przyda się laser do spawania. Wentylację można uzyskać, instalując kanały i podłączając je do obecnego systemu ogrzewania i chłodzenia. Jest to jednak dość kosztowne przedsięwzięcie i musisz mieć pewność, że istniejące systemy poradzą sobie z dodatkowym obciążeniem. Tańszą opcją może być osobna jednostka grzewczo-chłodząca na poddasze. Wentylatory sufitowe i otwierane okna również zwiększą wentylację.