Jak oświetlić poszczególne pomieszczenia w domu?

Jak oświetlić poszczególne pomieszczenia w domu?

Gdy nasze marzenia się spełniają i w końcu budujemy nasz dom, pod uwagę musimy wziąć wiele ważnych aspektów. Głównie skupiamy się na wykończeni wnętrz, doborze farby, kolorze ścian, czy rodzaju podłóg. Równie istotne jest oświetlenie, któremu poświęcamy o wiele mniej czasu.  To ono sprawia, że mieszkanie jest przytulne i nadaje mu odpowiedni klimat. Jakie światła zamontować w salonie, a jak oświetlić kuchnię? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Jakie oświetlenie zastosować w kuchni?

Dobrze dobrane światło to połączenie funkcjonalności oraz atrakcyjnego wyglądu. W kuchni ze względu na różne czynności, jakie tu wykonujemy, warto zastosować różnego źródła światła. Za dnia, gdy przygotowujemy posiłki, możemy skorzystać z głównego światła, natomiast wieczorem, gdy reszta domowników śpi użyć taśmy LED. Moduły ledowe to elementy świetlne zbudowane z diod elektroluminescencyjnych, do których niezbędny jest zasilacz stałoprądowy. To bardzo energooszczędne oraz wydajne rozwiązanie. Taśmy LED są bardzo łatwe w montażu i trudne w uszkodzeniu. Stanowią inwestycję na długie lata.

Oświetlenie pokoju dziennego oraz jadalni – jakie rozwiązania zastosować?

Pokój dzienny oraz jadalnie spełniają w naszym domu różne zadania. Są to miejsca spotkań w gronie najbliższych, odpoczywamy tu po ciężkim dniu w pracy, odrabiamy z dziećmi lekcje, spożywamy posiłki, pracujemy. Te wielofunkcyjne pomieszczenia potrzebują różnych świateł, do wykonywania różnych czynności. Oczywiście najistotniejsze jest oświetlenie główne, które nie powinno być zbyt ostre, ale za to powinno oświetlać całe pomieszczenie. Najlepiej do tego wykorzystać żarówki LED. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie gwieździstego nieba w pokoju dziennym, takie rozwiązanie nadaje relaksujący klimat. Ponadto stworzy romantyczną atmosferę do oglądania filmów i nada salonowi oryginalny charakter.

Oświetlenie łazienki – stwórz domowe spa

W dzisiejszych czasach łazienki już nie przypominają zwykłych łazienek. Osoby, które decydują się na remont lub urządzają łazienkę, decydują się na stworzenie mini spa. Miejsca, w którym nie tylko weźmiemy prysznic, czy umyjemy zęby, ale strefy relaksu, w którym będziemy spędzać wolny czas. Nowoczesna łazienka wypełniona jest światłem. Znajduje się ono nie tylko w suficie, ale i w podłodze, prysznicu i lustrach. Oświetlenie składa się z głównego światła oraz świateł dekoracyjnych, które zdecydowanie nadają klimat wnętrzu.

Oświetlenie domu pełni ważną funkcję, więc zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, warto dokładnie zastanowić się nad rodzajem zastosowanych świateł, by pomieszczenia były wystarczająco oświetlone, a przebywanie w domu stało się czystą przyjemnością.