Czym jest frezowanie?

Czym jest frezowanie?

Możemy wyróżnić wiele różnych procesów technologicznych, które wykorzystywane są w szeroko pojętej branży przemysłowej. Jednym z nich jest frezowanie, czyli specjalistyczna obróbka skrawaniem. Co warto wiedzieć o tej technice i gdzie przede wszystkim znajduje zastosowanie? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Czym jest frezowanie?

Frezowanie to proces obróbki mechanicznej, w którym narzędzie skrawające (zwane frezem) obraca się wokół własnej osi i usuwa materiał z powierzchni obrabianego przedmiotu. To proces powszechnie stosowany w branży produkcyjnej, szczególnie w segmentach, które skupia nowoczesny przemysł 4.0. Do frezowania wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt (czyli przede wszystkim innowacyjne frezarki), którego obsługa wymaga od fachowca posiadania stosownych uprawnień i umiejętności.

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie to dość skomplikowana technika, która została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o konieczności tworzenia różnego rodzaju komponentów metalowych i podzespołów do różnego rodzaju maszyn i pojazdów. Podczas tego procesu narzędzie skrawające umieszczone jest na dedykowanym wrzecionie maszyny, które następnie obraca się z bardzo dużą prędkością, a przedmiot obrabiany jest precyzyjnie przesuwany wzdłuż osi X, Y i Z, co pozwala na niezwykle dokładne usuwanie materiału z danej powierzchni. W zależności od kształtu i rodzaju obrabianego materiału oraz pożądanego efektu końcowego, w procesie frezowania można wykorzystywać różne rodzaje frezów. Do najpopularniejszych z nich należy zdecydowanie powszechnie używany frez do metalu, który wyróżnia się dużą wszechstronnością i wytrzymałością nawet wobec wyjątkowo intensywnej eksploatacji.

Gdzie znajduje zastosowanie?

Frezowanie wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie przedmiotu o konkretnej formie i dokładnie określonej specyfice. Ciężko wymienić wszystkie branże, w których proces ten znajduje zastosowanie, jednak do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. przemysł motoryzacyjny, meblowy, elektromaszynowy, medyczny, metalowy czy lotniczy. Tak naprawdę frezowanie to jedna z podstawowych technik obróbki dla szeroko pojętej branży przemysłowej, przede wszystkim w segmentach produkcyjnych.

Co ważne, frezowanie może być stosowane do obróbki różnych materiałów, w tym metali, drewna, tworzyw sztucznych i ceramiki. To właśnie za pomocą tej techniki tworzone są części do specjalistycznych urządzeń, przewód silikonowy 3x15 czy różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.