Ciekawe urządzenia w przemyśle spożywczym

Ciekawe urządzenia w przemyśle spożywczym

Podobnie jak wiele innych gałęzi przemysłu, tak i przemysł spożywczy korzysta z wielu ciekawych, często innowacyjnych rozwiązań. To w dużej mierze właśnie one pozwalają na utrzymanie efektywnej produkcji i zapewnienie właściwych warunków przechowywania. Bez nich wiele produktów traktowanych dzisiaj za podstawowe byłoby zwyczajnie niedostępne.

Rozwiązania z zakresu chłodnictwa

Nowoczesne agregaty chłodnicze w różnych formach i wariantach są wykorzystywane nie tylko w samej produkcji, gdzie odpowiadają za utrzymanie właściwych temperatur na halach. Korzysta się z nich także w magazynowaniu i całym łańcuchu dystrybucyjnym. Stosuje się je na wszystkich etapach transportu, w chłodniach samochodowych oraz w punktach sprzedaży detalicznej. Tam są one używane w komorach chłodniczych i obsłudze witryn chłodniczych. Bez nich zapewnienie trwałości świeżych warzyw, owoców, nabiału czy mięsa byłoby praktycznie niemożliwe. Nowoczesne agregaty są integralną częścią całej branży spożywczej.

Pakowanie na miarę XXI w.

Postępująca we wszystkich dziedzinach produkcji automatyzacja nie ominęła także przemysłu spożywczego. Tutaj nie będziemy jednak skupiać się na całym procesie. Ten bywa bowiem diametralnie różny. Skupimy się na jego końcowym etapie, a dokładnie na pakowaniu. To tutaj właśnie stosowane są nowoczesne automaty do pakowania żywności. Można wyróżnić wśród nich między innymi maszyny typu flow pack, zgrzewarki tacek oraz maszyny do pakowania próżniowego. Te pierwsze są stosowane jako końcowa część linii produkcyjnych. Zgrzewarek używa się przede wszystkim w pakowaniu mięsa oraz wyrobów garmażeryjnych, a maszyn typu vacuum wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie maksymalnej trwałości produktu.

Produkcja opakowań równolegle z produktem

Niektóre przedsiębiorstwa produkujące żywność produkują również samodzielnie opakowania. Dzięki rozwojowi technologii w zakresie formowania tworzyw sztucznych jest to nie tylko względnie łatwe, ale także korzystniejsze finansowo. Szczególnie w przypadkach, w których docelowe opakowania są niestandardowe lub gdy produkcja jest prowadzona w krótkich seriach. Jednymi ze stosowanych w tym celu urządzeń są nowoczesne termoformierki, które pozwalają na łatwe, często nawet automatyczne formowanie dowolnych elementów z tworzyw sztucznych. W ten sposób powstają na przykład kubki na jogurty.

Każda gałąź przemysłu to mnóstwo ciekawych, często nietypowych, a nawet całkowicie unikalnych rozwiązań i urządzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym portalu. Znajdziesz w nich masę ciekawostek o biznesie, przemyśle i produkcji.