Budowa podzespołów do linii produkcyjnych.
Linie produkcyjne to zaawansowane i złożone systemy, które składają się z kilku, lub nawet kilkunastu mniejszych podzespołów. Każdy z elementów taśmy jest tak samo ważny i ma równy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całej produkcji seryjnej. Jak tworzy się takie elementy?
Elementy metalowe i stalowe
Zaraz po stworzeniu projektu podzespołu, rozpoczynają się prace nad wykonaniem poszczególnych elementów obrabianych mechanicznie (m.in. za pomocą spawania, cięcia i frezowania CNC). Wszystkie części muszą być wykonane z najwyższą precyzją i skrupulatnością. Zarówno elementy metalowe, jak i stalowe, są na późniejszym etapie zabezpieczane przed korozją. Do tego celu wykorzystuje się specjalne środki emulgujące, które zapewniają maszynie prawidłowe funkcjonowanie przez wiele kolejnych lat. Przed wykonaniem powłok lakierniczych i elektrochemicznych konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni elementów.
Elementy plastikowe
Kolejnym etapem produkcji podzespołu jest wykonanie różnego rodzaju elementów z plastiku lub innych tworzyw sztucznych, w zależności od przeznaczenia maszyny. Specjalne roboty do wtryskarek zostają naładowane odpowiednim granulatem, który następnie trafia do cylindra i jest podgrzewany, aby finalnie znaleźć się w formie i zastygnąć. Gdy półprodukty są już gotowe, zostają zamontowane na elementach metalowych i stalowych. Pierwszy montaż zawsze traktowany jest z dystansem, ponieważ często się zdarza, że na tym etapie konieczne są jeszcze dodatkowe poprawki i usprawnienia. Podzespół linii produkcyjnej jest prawie ukończony, jednak najpierw musi jeszcze zostać próbnie włączony.
Próbne uruchomienie
Ostatnim, najważniejszym etapem w produkcji części linii produkcyjnych, jest oczywiście próbne uruchomienie maszyny. Finalizowane są wówczas wszelkie ustawienia mechaniczne, wykonywane testy produkcyjne, a drobne niedociągnięcia są eliminowane. Kontrola maszyn wykonywana jest najczęściej przez zaawansowane systemy elektroniczne wraz z grupą dedykowanych specjalistów. Po zakończonym rozruchu próbnym podzespół zostaje zabezpieczony i przygotowany do transportu. Na tym etapie kompletowana jest również dokumentacja techniczna.
Bez linii taśmowych nie byłaby możliwa masowa produkcja większości produktów. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak skomplikowane i trudne do stworzenia są te urządzenia. Liczy się tutaj przede wszystkim precyzja i ogromna wiedza techniczna.