Budowa domu według etapów – praktyczny poradnik

Nie ma co ukrywać, że budowa domu jednorodzinnego to jedno z największych przedsięwzięć w życiu dorosłego człowieka. Cały proces wznoszenia domu składa się z kilku przemyślanych etapów. Tylko realizacja krok po kroku domu pozwoli cieszyć się wymarzonym tzw. gniazdkiem. W tym artykule scharakteryzowano cały proces budowy domu. Zapraszamy do lektury!

1 etap – organizacja budowy i fundamentów budynku

Po finalizacji wszystkich formalności trzeba przygotować odpowiednio cały plac budowy. Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba wytyczyć powierzchnię domu, a takie prace trzeba zlecić wykwalifikowanemu geodecie. Po takich pracach należy wyrównać działkę i przygotować obszar pod wylanie fundamentów i piwnicy. Przed budową fundamentów wcześniej wykonane izolacje warstwy podziemnej i instalacje powinny być zabezpieczone. W innym przypadku trzeba będzie wykonać udrożnienie rur, które zwiększy koszty budowy domu. Obecnie budynki mieszkalne są wznoszone na różnym podłożu. Na terenie wilgotnym trzeba pamiętać o wykonaniu drenażu, który odpowiednio zabezpieczy fundamenty przed działaniem wody.

2 etap – stan surowy otwarty

Drugi etap powinien być realizowany w miesiącach wiosennych, a więc w okresie od marca do końca maja. Warto na tym etapie zaufać fachowcom, zlecając pracę murarzom i dekarzom. Wykonają oni poprawnie ściany zewnętrzne, stropy, a także w razie potrzeby betonowe schody. Po wykonaniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych fachowcy powinni wykonać pokrycie dachowe. W zależności od wybranych materiałów i konstrukcji przyda się z pewnością laser do spawania. Charakter wymienionych prac budowlanych jest niezwykle specjalistyczny i zaawansowany, dlatego zazwyczaj inwestycja pochłania ok. 50% środków finansowych, przeznaczonych na realizację domu.

3 etap – stan surowy zamknięty

Jak już wspominaliśmy, domy są wznoszone na różnym terenie. Najlepiej zainwestować w lokalizację, która jest już wyposażona w media. Jeśli niestety trzeba wykonać poszczególne instalacje, to właśnie robi się je w trzecim etapie. Po poprowadzeniu wybranych instalacji należy wstawić drzwi i okna. Po zamontowaniu wymienionych elementów dom będzie już przystosowany do mroźnych warunków panujących zimą. Jednak, aby móc cieszyć się z ukończonego etapu trzeba zlecić przeprowadzenie odbiorów wszystkich istotnych instalacji inspektorom, pracującym w danych branżach. Po odebraniu stanu surowego zamkniętego można wykonać suche tynki i ogrodzić działkę.

4 etap – wykończenie i montaż

Ostatni etap przez wiele osób jest traktowany jako najprzyjemniejszy. Pozostaje zamontować urządzenia grzewcze i wykończyć poszczególne przestrzenie i podłogi. Wszelkie elementy wykończeniowe można zakupić w popularnych sklepach budowlanych typu Obi czy Ikea. Fronty szafek, baterie umywalkowe, komplet wypoczynkowy i urządzenia kuchenne to tylko przykłady asortymentu, jaki w takich sklepach się znajduje.