Automatyzacja procesu produkcyjnego? Oto kilka maszyn, bez których nie byłaby możliwa!
Automatyzacja produkcji jest znakiem rozpoznawczym każdej rewolucji przemysłowej – czwarta, która zachodzi na naszych oczach, stawia na roboty. Postanowiliśmy przyjrzeć się zautomatyzowanym zakładom pracy i opisać kilka podstawowych, najczęściej spotykanych w fabrykach maszyn produkcyjnych. Oto najpowszechniej wykorzystywane maszyny – natrafisz na nie zarówno w branży spożywczej, jak i motoryzacyjnej czy chemicznej. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega automatyzacja produkcji?
Automatyzacja produkcji w kontekście rewolucji przemysłowej 4.0 polega na powierzeniu realizacji części zadań produkcyjnych maszynom, dzięki czemu czynnik ludzki w produkcji danego dobra zostaje ograniczony do minimum. Skąd taki trend? Ponieważ automatyzacja pozwala na optymalizację kosztów produkcyjnych i zwiększenie wydajności zakładu. Wytworzenie danego produktu staje się po prostu tańsze, a ponadto możemy go wytwarzać więcej. Maszyny nie potrzebują comiesięcznej wypłaty ani dodatków za nadgodziny i mogą pracować przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jedyne czego większość z nich potrzebuje to regularnie wymieniany olej hydrauliczny i energia elektryczna – poznaj kilka maszyn, bez których automatyzacja procesów produkcji nie byłaby możliwa!
Kartoniarki do składania i rozkładania opakowań
Jednym z najmniej złożonych i monotonnych działań w procesie produkcyjnym jest składanie opakowań – tak tych właściwych, jak i zbiorczych. Dlaczego więc zadania tego nie powierzyć maszynie? Kartoniarka to maszyna, której zadaniem jest składanie (i rozkładanie kartonów). Tego rodzaju urządzenia potrafią złożyć nawet kilka do kilkunastu tysięcy opakowań na godzinę – ich wydajność i tempo pracy są więc nieporównywalne z tempem i wydajnością ludzkiego pracownika.
Podajniki rolkowe i taśmowe
Podajniki rolkowe i taśmowe to maszyny, które zna każdy z nas, ponieważ natrafimy na nie w prawie każdym większym sklepie czy dyskoncie – to na nich wykładamy zakupy przy kasie. W fabryce z podajników buduje się całe linie podajnikowe. To dzięki nim półprodukty i produkty mogą być transportowane szybko i sprawnie pomiędzy poszczególnymi działami zakładu. Wyobraź sobie, jak by przebiegał taki transport jeżeli każdy element tworzonego produktu był przenoszony z działu do działu przy użyciu ludzkich mięśni – proces produkcyjny byłby powolny i niezwykle kosztowny!
Mechaniczne ramiona i wysięgniki
Kolejnym, coraz częściej spotykanym w przeróżnych fabrykach rozwiązaniem automatyzującym proces produkcyjny są robotyczne ramiona. Takie ramię można zaprogramować do wykonywania przeróżnych czynności – na przykład dokręcania śrubek w danym komponencie czy wkładania elementu w inny element. Takie ramiona można wyposażyć w dodatkowe narzędzia – na przykład wiertła, młotki lub czujniki laserowe.