Automatyka produkcyjna - sterowanie, kontrola i serwis urządzeń

Automatyka produkcyjna - sterowanie, kontrola i serwis urządzeń

Na naszym portalu pisaliśmy już nieco o automatyzacji i rozwiązaniach stosowanych w nowoczesnej produkcji. Nie wspominaliśmy jednak jeszcze o aspektach innych niż same urządzenia, a te są przecież równie interesujące. Zapraszamy na krótki przegląd kilku ciekawych rozwiązań powiązanych bezpośrednio z automatyką produkcyjną.

Sterowanie urządzeniami

Zarówno pojedyncze urządzenia takie jak termoformierki czy automaty do pakowania, jak i całe zintegrowane linie produkcyjne są połączone zazwyczaj z jakimś rodzajem systemu sterowania. Przy zaawansowanych i rozbudowanych liniach produkcyjnych tworzy się nawet całe sieci. Ze względu na konieczność zapewnienia trwałego i bezpiecznego połączenia w instalacjach takich stosuje się specjalne przewody sterownicze. Przykładem takiego rozwiązania może być liycy 4x0 75, czyli ekranowany przewód o nietypowej konstrukcji żył. Jest on niezwykle elastyczny i odporny na zginane, cechuje się też dużą wytrzymałością mechaniczną. Bywa także stosowany w wielu innych instalacjach przemysłowych oraz w technice pomiarowej.

Systemy monitorowania automatyki

Wiele zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych, oprócz lub zamiast stałego dozoru pracowników, stosuje nowoczesne systemy monitorowania urządzeń. Pozwalają one na dostęp do informacji o pracy urządzeń z dowolnego miejsca oraz zbierają wszystkie niezbędne informacje. Umożliwiają więc nie tylko bieżącą kontrolę, ale także analizę całego procesu, wychwytywanie nieprawidłowości i w efekcie - duże oszczędności. Przy automatyzacji prawidłowe monitorowanie staje się kluczem do rozwoju i minimalizacji ryzyka. Innowacyjne systemy monitoringu maszyn wpisują się też świetnie w przemysł 4.0, czyli koncepcję czwartej rewolucji przemysłowej. Odnosi się ona właśnie do automatyzacji i związanego z nią agregowania oraz przetwarzania danych.

Wsparcie techniczne i serwis

Różne specjalistyczne urządzenia używane w przemyśle i tworzące zautomatyzowane linie produkcyjne wymagają też regularnego serwisowania. Ze względu na złożoność i poziom zaawansowania technicznego, za obsługę serwisową odpowiadają tu w dużej mierze przedsiębiorstwa, które je dostarczają. Świadczą one usługi serwisowe i kompleksowe doradztwo techniczne. Dostarczają też części zamienne, osprzęt i urządzenia peryferyjne. Przykładowo, dystrybutor wtryskarek dostarcza też ślimaki do wtryskarek lub zajmuje się ich regeneracją. Zapewnia także dostęp do innych części sprzedawanych urządzeń i profesjonalny serwis. Dysponuje również szerokim wachlarzem rozwiązań komplementarnych, takich jak młyny, odwilżacze, suszarki, podajniki, miksery czy dozowniki do tworzyw.

Automatyka produkcyjna i postępująca automatyzacja to tematy, o których można mówić bez końca. Praktycznie nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania, te istniejące są też ciągle wszechstronnie ulepszane. Z pewnością jeszcze o nich u nas przeczytacie!